ortopedia

Kolano biegacza, łydka tenisisty – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia najczęstszych dolegliwości sportowców

Regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na kondycję, zdrowie oraz sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że sportowcy są narażeni na kontuzję oraz schorzenia związane z przeciążeniem stawów i nadwyrężeniem mięśni. Dowiedz się, czym jest łydka tenisisty i kolano biegacza i jak leczyć te schorzenia.

Kolano biegacza – przyczyny i objawy

Kolano biegacza to powszechnie używana nazwa urazu stawu kolanowego pomiędzy kością udową a rzepką. Jak sama nazwa wskazuje, na tę dolegliwość narażone są osoby aktywnie uprawiający sport, który wpływa na przeciążenie stawu kolanowego. Dyscypliny, które najczęściej wpływają na powstawanie urazu to: biegi, narciarstwo, łyżwiarstwo, kolarstwo lub piłka nożna. Warto jednak wiedzieć, że na kolano biegacza mogą również skarżyć się osoby, które spędzają wiele godzin w jednej pozycji wymagającej zgięcia kolan, a także przykurcze mięśni, zaburzenia produkcji mazi stawowej lub rozmiękczenie chrząstki rzepki. Kolano biegacza objawia się bólem kolana, najczęściej przedniej części, problemami ze zgięciem kolana, charakterystycznym trzeszczeniem podczas ruchu, a w zaawansowanym stadium obrzękiem kolana.

Metody leczenia kolana biegacza

Kolano biegacza to schorzenie wymagające prawidłowej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Na wczesnym etapie rozwoju choroby stosuje się leczenie farmakologiczne w połączeniu z rehabilitacją. Najczęściej stosowane są środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz suplementy diety zawierające kwas hialuronowy, kolagen i glukozaminę, które wpływają na regenerację chrząstki stawowej. Najskuteczniejszymi zabiegami rehabilitacyjnymi w przypadku kolana biegacza są masaże, kinesiotaping, kinezyterapia, krioterapia, jonoforeza, zabiegi ultradźwiękami. Warto wiedzieć, że w przypadku kolana biegacza rehabilitacja trwa co najmniej pół roku i wiąże się z koniecznością rezygnacji z treningów. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Łydka tenisisty – przyczyny i objawy

Łydka tenisisty to często spotykane uszkodzenie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki. Zazwyczaj z łydką tenisisty borykają się osoby aktywnie uprawiające takie dyscypliny sportowe jak: tenis, piłka ręczna, koszykówka. Objawem schorzenia jest ból pojawiający się w środkowej części łydki lub obejmujący całą łydkę, w niektórych przypadkach utrudniających chodzenia, a także obrzęk lub zasinienie. Warto jednak wiedzieć, że podobne objawy występują przy uszkodzeniu ścięgna Achillesa, dlatego bardzo istotna jest prawidłowa diagnoza. Wśród przyczyn uszkodzenia mięśnia łydki wymienia się:
  • uraz mechaniczny,
  • nadmierne obciążenie mięśni i stawów,
  • nieprawidłowe rozciąganie,
  • zaburzenie balansu mięśniowego,
  • odwodnienie,
  • zmęczenie.

Leczenie łydki tenisisty

Leczenie uszkodzenia mięśnia brzuchatego polega na odciążeniu kończyny i zaprzestaniu aktywności fizycznej na kilka tygodni, co  w znacznym stopniu ułatwi regenerację tkanki mięśniowej. Dobre rezultaty przynosi również czasowe unieruchomienie kończyny poprzez zastosowanie ortezy. W przypadku łydki tenisisty stosuje się także zabiegi fizjoterapeutyczne, które przyspieszają powrót do pełnej sprawności. W rzadkich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Zabiegi chirurgiczne stosuje się jedynie w sytuacji uszkodzenia głowy mięśnia przyśrodkowego lub pojawienia się rozległego krwiaka. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia oraz szczupłej sylwetki, warto jednak pamiętać o prawidłowej rozgrzewce i dostosowaniu częstotliwości oraz intensywności treningów do indywidualnych możliwości. W przypadku wystąpienia kontuzji lub dolegliwości bólowych warto skonsultować się z ortopedą lub doświadczonym fizjoterapeutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mgr Justyna Potrzebowska

ul. Uroczysko 5 lok 14
03-284 Warszawa - Targówek

mgr Wojciech Wierzbowski

ul. Uroczysko 5 lok 14
03-284 Warszawa - Targówek

osteofit - Gabinet rehabilitacji i masażu