ortopedia

Łokieć tenisisty – poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia uciążliwej dolegliwości

Łokieć tenisisty to dolegliwość związana z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Nazwa schorzenia może być mylącą, ponieważ na uciążliwe objawy rzadko uskarżają się zawodowi tenisiści. Łokieć tenisisty to powszechna dolegliwość, na którą ogromny wpływ ma rozwój nowoczesnych technologii i praca przy komputerze. Jakie są przyczyny i skuteczne sposoby leczenia łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty – przyczyny

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej spowodowane jest przeciążeniem mięśni, które powodują uszkodzenie włókien kolagenu, co wpływa na uszkodzenie stawu łokciowego. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest wykonywanie powtarzalnych ruchów rąk przez wiele godzin. Na łokieć tenisisty narażone są głównie osoby pracujące przy komputerze: programiści, informatycy, graficy komputerowi, copywriterzy, a także mechanicy, monterzy i pracownicy produkcji. Warto wspomnieć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby grające zawodowo w tenisa rzadko uskarżają się na tę dolegliwość. Łokieć tenisisty uznawany jest za chorobę zawodową ze względu na przyczynę dolegliwości związaną z codziennym wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Czym się objawia łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu łokciowego i wykonywaniu ruchów nadgarstków. W razie wystąpienia następujących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem: problemy z wykonywaniem prostych, codziennych czynności jak: chwytanie lekkich przedmiotów, dolegliwości bólowe pojawiające się przy prostowaniu łokcia. Warto pamiętać, że tabletki przeciwbólowe lub maści do stosowania miejscowego oraz domowe sposoby takie jak: okłady z liści kapusty czy lodu przynoszą tylko chwilową ulgę.

Fizjoterapia – skuteczna metoda leczenia łokcia tenisisty

Przez wiele lat uważano, że dolegliwość związana jest ze stanem zapalnym, dlatego stosowane sposoby leczenia zwykle nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Leczenie łokcia tenisisty nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga zastosowania metod wpływających na stymulację regeneracji uszkodzonych ścięgien. Do najczęściej stosowanych metod leczenia należą:
  • masaż,
  • jonofereza,
  • krioterapia,
  • fala uderzeniowa,
  • tapping,
  • ultradźwięki.
Szybka diagnoza, zazwyczaj za pomocą testu Cozena, i wdrożenie odpowiednio dobranych zabiegów fizjoterapeutycznych pozwala zminimalizować ryzyko pogłębiania się zmian i uniknąć leczenia operacyjnego. W zaawansowanych przypadkach stosuje się zabieg Stucha polegający na wycięciu przyczepu mięśni i okostnej pokrywającej kłykieć boczny lub zabieg Hohmanna polegający na odcięciu przyczepu mięśnia prostownika o 1 cm od nadkłykcia kości ramiennej.

Łokieć tenisisty – zabiegi fizjoterapeutyczne dostępne w Osteofit

Zabiegi fizjoterapeutyczne należą do najskuteczniejszych metod leczenia. Szukasz profesjonalnego gabinetu fizjoterapii w Warszawie? Poznaj Osteofit- nowoczesny gabinet prowadzony przez dyplomowanych fizjoterapeutów z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Możesz skorzystać z masażu rehabilitacyjnego oraz innowacyjnej metody o potwierdzonej skuteczności, z użyciem fali uderzeniowej.  Porównaj ceny fizjoterapii Warszawa, sprawdź opinie naszych pacjentów na forum i skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mgr Justyna Potrzebowska

ul. Uroczysko 5 lok 14
03-284 Warszawa - Targówek

mgr Wojciech Wierzbowski

ul. Uroczysko 5 lok 14
03-284 Warszawa - Targówek

osteofit - Gabinet rehabilitacji i masażu