(biodro, kolano ,stopa , barki, łokcie, stawy ręki) – to proces, w którym dochodzi do powolnego niszczenia gładkiej i elastycznej chrząstki stawowej, która otacza kości w stawie. Powoduje to tarcia wewnątrzstawowe podczas ruchu i może dotyczyć wszystkich stawów. Są jednak takie, które są narażone w większym stopniu – stawy odcinka szyjnego kręgosłupa, stawy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, staw kolanowy, staw biodrowy. Objawami są ból, sztywność, ograniczenie ruchomości, drętwienia, bóle głowy, opuchnięcie w okolicy zajętego stawu lub stan zapalny zajętego stawu. Przyczyny – nadmierne wielogodzinne przeciążenia danego stawu w wyniku powtarzających się ruchów np. w pracy lub podczas uprawiania spotu, predyspozycje wrodzone, zmiany o podłożu hormonalnym. Leczenie – zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez działanie fizjoterapeutyczne, fizykoterapeutyczne, leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie.
zespół łączący objawy patologiczne, neurologiczne i naczyniowe, w obrębie kończyny górnej. Wywołany jest przez ucisk pierwszego żebra na splot ramienny, tętnice podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową, a powstaje wskutek uwarunkowań anatomicznych (wady wrodzone, przebyte urazy) jak i zaburzeń posturalnych w strukturach mięśniowych i w aparacie więzadłowym. Objawy zależą od stopnia ucisku – dzielimy je na trzy grupy, Pierwsza grupa – zespół neurogenny , dotyczy ok 95% pacjentów, najczęstsze dolegliwości to bóle odcinkach szyjnego kręgosłupa i obręczy barkowej, drętwienie, mrowienie w okolicy od ramienia do ręki, często bóle głowy, czasem osłabienie siły mięśniowej ręki, z ręki wypadają trzymane przedmioty. Druga grupa – zespół żylny, 3-5% pacjentów, wywołany uciskiem na żyły podobojczykowe lub pachowej miedzy pierwszym żebrem a mostkiem, objawami są tępy ból, uczucie ciężkości występujące często podczas snu, pojawia się zakrzepica.
powstają najczęściej na wskutek silnego, tępego urazu na powierzchnię klatki piersiowej. Objawami towarzyszącymi jest silny ból, kłujący, często narastający podczas wdechów i kaszlu. Pojawia się również ból podczas ruchów kończyny górnej. Dodatkowym objawem jest ograniczenie ruchomości klatki piersiowej, nieprawidłowa ruchomość zebra. Rozpoznanie urazu stawia lekarz ortopeda. W przypadku złamania wielu żeber stosuję się blokadę nerwów międzyżebrowych . W leczeniu operacyjnym zespala się żebra drutami Kirschnera lub za pomocom szwów. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, rehabilitacje oddechową, fizykoterapię (pole magnetyczne, laseroterapia).
schorzenie, które objawia się bólem oraz stopniowym zanikiem ruchu w stawie ramiennym, prowadzi do ograniczeń w funkcjonowaniu codziennym (ubieranie się, zapinanie biustonosza, czesanie się itd.), zaburza również fincjonowanie w miejscu pracy, jego pojawienie się nie jest związane z urazem.
powstają najczęściej na wskutek silnego, tępego urazu na powierzchnię klatki piersiowej. Objawami towarzyszącymi jest silny ból, klujący , często narastający podczas wdechów i kaszlu. Pojawia się również ból podczas ruchów konczyny górnej. Dodatkowym ijest ograniczenie ruchomości klatki piersiowej , nieprawidłowa ruchomość zebra .Rozpoznanie urazu stawia lekarz ortopeda. W przypadku złamania wielu żeber stosuję się blokadę nerwów międzyżebrowych . W leczeniu operacyjnym zespala się żebra drutami Kirschnera lub za pomocom szwów. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, rehabilitacje oddechową, fizykoterapię ( pole magnetyczne, laseroterapia ).
schorzenie obejmujące obszar stawu ramienno-łopatkowego, powstaje na skutek degeneracji, zmian zwyrodnieniowych, zmian przeciążeniowych, w wyniku zbyt intensywnego uprawiania sportu, wykonywania powtarzalnych ruchów z obciążeniem,, obejmuje ścięgna mięsni – podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego, podłopatkowego, obłego mniejszego. Objawy to ból, nasilający się podczas wysiłku z obciążeniem, ból podczas aktywności fizycznej, trzaskanie stawu, ograniczenie ruchomości. Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia. Operacyjne leczenie to rekonstrukcja artroskopowa, rekonstrukcja otwarta ( odsłonięty bark w wyniku cięcia) , rekonstrukcja półotwarta łącząca w sobie dwie wcześniejsze metody.
zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, problem bólowy tkanek miękkich, najczęściej przyczyną są mikrourazy, które powstają na skutek przeciążeń.
najczęściej występuję symetrycznie, dotyk częściej kobiet, objawia się bólem , sztywnością i obrzękiem w okolicy zajętego stawu ,początki choroby dotyczą najczęściej stawów śródręczno-paliczkowych rąk i nóg, dochodzi do zapalenia błony maziowej stawu prowadząc do uszkodzenia chrząstek i innych struktur stawu.
zaliczamy ją do chorób reumatycznych, przyczyny tej choroby są nieznane, najczęściej występuje przed 16 rokiem życia, początkowe objawy są niespecyficzne brak apetytu, zmniejszona aktywność, wraz z postępem choroby pojawiają się trudności z poruszaniem, szybkie męczenie się, pojawia się obrzęk stawu.
najczęstszą przyczyną jest niezdrowy tryb życia, długotrwałe siedzenie, podnoszenie zbyt ciężkich rzeczy w złej pozycji, brak aktywności sportowej, pojawia się ból , duże napięcie w obrębie mięśni, czasem sztywność, zawroty głowy, drętwienia.
przygotowujemy pacjenta do planowanego zabiegu pod kątem wydolności organizmu, siły mięśniowej, pracy w funkcji, prawidłowych nawyków siadania, poruszania się o kulach oraz pomagamy w optymalizacji procesu powrotu do zdrowia.
przepuklina jądra miażdżystego, choroba związana ze współczesnym trybem życia, współczesny człowiek przestał chodzić, większą część dnia jeździ samochodem ,siedzi w wymuszonych pozycjach przed komputerem i brak mu aktywności ruchowej, u niektórych osób choroba dyskopatyczna ma podłoże genetyczne, proces zwyrodnieniowy zaczyna się od utraty wody w dysku, zmniejszeniu jego sprężystości i uszkodzeniach, wszystkie e zmiany prowadzą do zmian zapalnych i uszkodzeń w obrębie zajętego segmentu kręgosłupa, pierwszym objawem jest ból, problemy z poruszaniem się, pojawiają się również neurologiczne objawy takie jak drętwienie, zaburzenie czucia.
asymetria miednicy, najczęściej w wyniku zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego, ale również w wyniku złego chodzenia lub siedzenia, nawyku zakładania nogi na nogę, przysiadania na jednej nodze, różnic w długości kończyn, długotrwała asymetria miednicy jest przyczyną bólów w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym.
wszczepienie protezy stawu biodrowego, rehabilitacji przedoperacyjna to nauka chodzenia o kulach, nauka prawidłowego wstawania i siadania, ćwiczenia usprawniające, które będą kontynuowane po zabiegu, rehabilitacja pooperacyjna to pionizacja, ćwiczenia usprawniające i powrót do wykonywania czynności dnia codziennego.
zapalenie tkanki łącznej oddzielającej brzusiec mięśnia od kości, wytwarza śliską maź ,dzięki której zmniejsza się tarcie podczas ruchu mięśnia i ścięgna po kości, najczęstszą przyczyna są przeciążenie i urazy, ale również wykonywanie pracy w nienaturalnych, wymuszonych pozycjach, objawami stanu zapalnego są tkliwość, ból podczas ruchu, obrzęk, ograniczona ruchomość.
zespół krętarzowy, występuje strzelanie lub trzeszczenie w obrębie stawu biodrowego w wyniku napiętych ścięgien przemieszczających się nad krętarzem kości udowej, nie występuje ból.
uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową, charakterystyczny dla osób uprawiających intensywny sport, charakterystycznym objawem jest ból, trzeszczenie, zgrzytanie , może również pojawić się obrzęk, w leczeniu stosujemy farmakoterapie, artroskopie, zabiegi fizjoterapeutyczne, ważna jest również profilaktyka, odpowiednio dobrane treningi, czas na regeneracje, rozgrzewka oraz rozciąganie.
po przebytym urazie ból pojawia się po bocznej lub przyśrodkowej stronie kolana w okolicy szpary stawowej, nasila się w trakcie wysiłku lub zaraz po nim, dodatkowo pojawiają się ograniczenia ruchomości, obrzęk, w diagnostyce wykorzystujemy usg lub rezonans magnetyczny, fizjoterapia poprawia zakres ruchomości, wzmacnia mięśnie w obrębie stawu, przywraca proprorecepcji stawu kolanowego.
dochodzi najczęściej podczas urazów lub wypadków, funkcją ACL jest mechaniczna stabilność kolana, dzięki receptorą dostarcza informacje do mięśni grupy przedniej i tylnej uda kontrolując ustawienie kolana, zapobiega przeprostowi kolana, kontroluje rotacje podudzia względem uda , gdy kolano jest zgięte, czasem wraz z uszkodzeniem ACL dochodzi do uszkedzenia więzadła pobocznego piszczelowego i łąkotki przyśrodkowe, rehabilitacja po urazie lub zabiegu ma na celu przywrócenie zakresu ruchomości, wzmocnienie mieśni, trening proprorecepcji, powrót do aktywności sportowej.